رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸
نمایش محتوای تولیدات ویژه

نقش آیت الله بهجتی در پیروزی انقلاب

نقش آیت الله بهجتی در پیروزی انقلاب


Loading the player...

حجت الاسلام و المسلمين حاج شيخ محمد حسين بهجتي اردكاني متخلص به «شفق» در خرداد ماه 1313 هـ ش در اردكان در خانواده‌اي مذهبي ديده به جهان گشود. مكتب‌، نخستين عرصه علم آموزي او بود كه در سن هفت سالگي بدان راه يافت. او كه شيفته آموختن بود در مدت يك سال و نيم قرآن و دروس جديد را تا پايان ششم ابتـدايـي فـرا گـرفت, در سن 12 سالگي در حـوزه علميه اردكان بـه تحصيل علوم ديني پرداخت و تا سال 1331 در اردكان و يزد از محضر اساتيدي چون مرحوم حاج شيخ عبدالرسول سپهري، حاج ملامحمد حائري، آيت الله خاتمي و آيت الله علومي و ديگران بهره برد. استاد بهجتي در سال 1331 راهي قم گرديد و در مدرسه خان به ادامه تحصيل همت گماشت. پس از يك سال ضمن پشت سر گذاشتن موفقيت‌آميز امتحانات حوزه، به فراگيري دروس سطح عالي در محضر اساتيد بزرگواري چون امام موسي صدر، آيت الله شبيري زنجاني، آيت الله فكور، آيت الله حاج مرتضي حائري و حضرت امام خميني رضوان الله تعالي عليه پرداخت و به دنبال آن دروس خارج فقه و اصول را در محضر اساتيدی همچون حضرت آيت الله بروجردي و حضرت امام خميني فرا گرفت.

استاد بهجتي از همان اوايل جواني در كنار تحصيل گه‌گاه به سرودن اشعاري شيرين و دلنشين مي‌پرداخت كه بارها مورد تشويق دوستانش قرار گرفت و در سال 1338 در يك جلسه ادبي ضمن قرائت غزلي از سروده‌هاي خويش با حضرت آيت الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي آشنا گرديد كه آن مصاحبت به سرعت مبدل به دوستي گرمي با معظم له و مباحثه با ايشان در درس‌هاي امام خميني (ره) انجاميد. در آغاز نهضت اسلامي به رهبري حضرت امام خميني(ره) در سال 1341 وي اولين شعر را در مورد انقلاب اسلامي سرود و در محضر حضرت امام قرائت نمود و مورد تحسين و تمجيد معظم له قرار گرفت به همين سبب به شاعر اولين شعر انقلاب مشهور گرديد.

حجت الاسلام بهجتی در سال 1349 هم زمان با اوج‌گيري خفقان رژيم ستم شاهي، راهي تهران شد و ضمن شركت در جلسات هفتگي سيار در خلال فعاليت‌هاي انقلابي با بزرگاني همچون شهيد رجائي و شهيد بهشتي به پيشبرد اهداف انقلاب اسلامي همت گماشت و پس از شهادت آيت الله صدوقي و انتصاب آيت الله خاتمي به سمت امام جمعه يزد، وي از طرف امام خميني به امامت جمعه اردكان منصوب گرديد. وی را اولین شاعر شعر انقلاب اسلامی دانسته‌اند. وی در شامگاه ۲۹ امرداد ماه ۱۳۸۶ ه. ش در سن ۷۳ سالگی درگذشت.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.