نوروز در یزد

نوروز در یزد


نوروز در یزد

زرتشتیان در شب قبل از نوروز، زمانی که تاریکی آخرین شب سال رنگ می بازد، بر بام خانه های خود اتش می افروزند و فردای آن روز با گستردن سفره هفت سین و چیدن خوراکی هایی که از قبل آماده کرده اند، جشن نوروز را آغاز می کنند.

 

یکی از این خوردنی ها، پالوده مروارید است که از اوایل زمستان برای تهیه گندم و نشاسته آن دست به کار می شوند. سبزه از ضروری ترین لوازم سفره هفت سین است. از پنجه کوچک (20 تا 24 اسفند) زنان با همکاری هم، به تهیه خوراکی های سنتی مانند نان شیر، کماج شیرین، نان پیه پیاز، حلوای سن و حلوای شکر می پردازند. همچنین آش هفت دونار یا ججه را از هفت نوع غلات و حبوبات تهیه می کنند و در مراسم مذهبی خاص خود مصرف می کنند.

 

سیزده به در

مردم استان یزد در روز سیزدهم فروردین برای در کردن نحسی سیزده به سوی باغ ها، مراتع و سبزه زارها می روند و به پخت و پز غذا و شادی و تفریح می پردازند. دخترها در این روز سبزه گره می زنند و در دل آرزوی ازدواج می کنند.

 

سوغات

بیشتر سوغات این استان را صنایع دستی آن تشکیل می دهند و عبارتند از : سرامیک و سفال، شیرینی، ترمه، دارابی و زیلو. همچنین سوهان یزد و عرقیات سنتی این استان نیز طرفداران بسیار دارد.

آدرس کوتاه :