رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸
نمایش محتوای تولیدات ویژه

نکته ها و پیامها درسوره مبارکه مسد

نکته ها و پیامها درسوره مبارکه مسد


Loading the player...

سوره مسد در مکه نازل شده و دارای ۵ آیه است. ترجمه آیات:

به نام خداوند بخشایشگر و مهربان

بریده باد دو دست ابی لهب (مرگ بر او باد) (1).

مال وی و آنچه را به دست آورده دردی را از او دوا نکرد (2).

به زودی وارد آتشی شعله‏ور شود (3).

با زنش که بارکش هیزم است (4).

و طنابی تابیده (از لیف خرما) به گردن دارد (5).

 

این سوره تهدید شدیدی است به ابولهب، تهدیدی است به هلاکت خودش و عملش، تهدیدی است به آتش جهنم برای خودش و همسرش، و این سوره در مکه نازل شده است.

تبت یدا ابی لهب و تب تب و تباب بنابر آنچه جوهری معنی کرده به معنای خسران و هلاکت است. و راغب آن را به دوام خسران معنا کرده. بعضی هم گفته‏اند به معنای خیبت و نومیدی است. بعضی دیگر آن را به معنای تهی دستی از همه خیرها دانسته‏اند.

ولی - به طوری که دیگران هم گفته‏اند - همه این معانی نزدیک به همند، و بنا بر این کلمه ید در آیه نیز به معنای لغویش نیست، بلکه کنایه است از قدرت آدمی، چون دست در انسان عضوی است که مقاصدش به وسیله آن انجام می‏شود، و بیشتر کارهای آدمی را به دست او نسبت می‏دهند، و تباب و خاسر شدن دست به معنای بی‏نتیجه شدن اعمال آدمی، و بلکه نتیجه معکوس دادن آن است، و یا به عبارت دیگر به معنای باطل شدن اعمال او و به نتیجه نرسیدن آن است، به طوری که زحماتش هدر رود و مورد استفاده‏اش قرار نگیرد، این معنای تباب دست انسان بود.

و معنای تباب خود آدمی، خسران او در نفس و حاق ذاتش است، به طوری که از سعادت دائمیش محروم شود، و این همان هلاکت دائمی او است.

پس اینکه فرمود: تبت یدا ابی لهب و تب، معنایش در حقیقت تب ابو لهب است، و این نفرینی به او به هلاکت خودش و بطلان و بی‏اثر گشتن توطئه‏هایی است که به منظور خاموش کردن نور نبوت می‏کرد، و یا قضایی است از خدای تعالی به این هلاکت و بطلان توطئه‏ها.

کلمه مسد به معنی ریسمانی بافته شده از لیف خرما است. نام دیگر سوره تبت (شکسته باد) است. این سوره که تقریباً در اوائل دعوت آشکار پیغمبر نازل شده تنها سوره‌ای است که در آن حمله شدیدی با ذکر نام نسبت به یکی از دشمنان اسلام و پیغمبر در آن عصر (ابولهب) شده‌است. این سوره که زمان آن تقریباً در اوائل دعوت آشکار محمد بوده‌است تنها سوره‌ای است که در آن حمله شدیدی با ذکر نام نسبت به یکی از دشمنان اسلام و محمد در آن عصر و زمان - یعنی ابولهب شده‌است، و محتوای آن نشان می‌دهد که او دشمنی خاصی نسبت به پیغمبر اسلام داشت. قرآن درباره ابولهب و زنش می‌گوید: هردو اهل دوزخند.

ابولهب، و همسر آتش افروز و هیزم‌کش او از سردمداران مشرکین مخالف پیامبر بودند و عداوت خاصی نسبت به پیغمبر اسلام داشتند. قرآن با صراحت می‌گوید: هر دو اهل دوزخند (سرانجام هر دو بی ایمان از دنیا رفتند). این تولید ویژه به پبامها و نکته های این سوره مبارکه می پردازد.

 

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.