رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸
نمایش محتوای تولیدات ویژه

نکته ها و پیامها در سوره مبارکه همزه

نکته ها و پیامها در سوره مبارکه همزه


Loading the player...

سیمای سوره:

«همزة» از «هَمز» به معناى عيب جويى از طريق چشم و ابرو و اشاره است. «لَمز» به معناى عيب جويى با زبان است. حرف (ة) در پايان اين دو كلمه براى مبالغه است، نظير «ضحكة» به معناى كسى كه زياد مى‏خندد.

«حطمة» به معناى خورد كردن و شكستن كامل است. «موصدة» به حفره‏اى گفته مى‏شود كه در كوه ايجاد كنند و درب آن را محكم ببندند.

منظور از «عمد ممدّدة» (ستون‏هاى بلند و كشيده)، يا ميخ‏هاى بلندى است كه اهل عذاب را با آن ميخكوب و زندانى مى‏كنند و يا شعله‏هاى عظيم آتش كه همچون ستون‏هاى بلند، كشيده است.

در لسان قرآن اگر بعد از توجه به خدا به سراغ مال رفتيد ارزش است، (قضيت الصلوة فانتشروا فى الارض وابتغوا) ولى اگر به جاى ياد خدا به سراغ مال رفتيد مورد انتقاد است.(و اذا رأوا تجارة او لهوًا انفضوا)

عيب جويى و طعنه به هر نحو و شكل ممنوع و حرام است. غيابى يا حضورى، با زبان يا اشاره، شوخى يا جدى، كوچك يا بزرگ مربوط به كار و صنعت يا آفرينش طبيعت.

برخى افراد از شمارش اموال خود، به رخ كشيدن آن و سرگرم شدن به آن لذت مى‏بردند و گمان مى‏كنند اين ثروت هميشگى است و آنها را براى هميشه در دنيا نگه مى‏دارد و ديگر بيمارى و مرگ به سراغ آنها نمى‏آيد. قرآن اين ديدگاه را مذمّت كرده و مى‏فرمايد: اين نگاه به دنيا، انسان را دوزخى مى‏كند. وگرنه داشتن مال دنيا و بهره بردن از آن مذمّتى ندارد.

1- يكى از آفات و خطرات ثروت اندوزى، تحقير ديگران است. (همزة لمزة... جمع مالاً و عدّده)

2- مسائل اخلاقى جزء دين است و انسان مؤمن، بايد زبان و نگاه خود را كنترل كند. (ويل لكلّ همزة لمزة)

3- مراقب باشيم فريب دنيا را نخوريم و به مال دنيا مغرور نشويم. (يحسب انّ ماله اخلده)

4- آنان كه به جاى انفاق مال، در فكر جمع و احتكار اموال هستند، منتظر عذاب خورد كننده قيامت باشند. (جمع مالاً و عدّده... لينبذنّ فى الحطمة)

 

5 - نيش زبان و طعنه زدن، از گناهان كبيره است، زيرا درباره آن وعده عذاب آمده است. (ويل لكلّ همزة لمزة... لينبذنّ فى الحطمة)

6- آتشى كه خدا بيفروزد، نه فقط بر جسم، بلكه بر جان و دل مجرمان نفوذ مى‏كند. (نار الله الموقدة التى تطلع على الافئدة)

7- فكر بشر از درك حقايق دوزخ و بهشت عاجز است. (و ما ادراك ما الحطمة)

8 - ستون‏هاى بلند آتش، راه فرار را بر دوزخيان مى‏بندد. (مؤصدة فى عمد ممددة)

«والحمدللّه ربّ العالمين»

این تولید ویژه به پبامها و نکته های این سوره مبارکه می پردازد.

 

 

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.