رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۲۸ مهر ۱۳۹۸
نمایش محتوای تولیدات ویژه

هیأت عزاداران ابوالفضل (ع) باغ گندم

Loading the player...

 

هیئت عزاداران باغ گندم در سال 1287 هجری قمری، توسط مرحوم رجبعلی ابهت، مرحوم حاج سید علی اکبر خامونیان، مرحوم حاج عباسعلی ابهت، مرحوم حاج محمدتقی ایوبی، مرحوم  اصغر پهلوان (ابهت)، و حاج حسن فکری بنا شد.  اما هم اکنون اصغر دره زرشکی سرپرستی آن را به عهده دارد.

 

 


محله باغ گندم به علت قدمت زیاد عزاداری به تکیه‌گاه‌ها و منزل‌های روضه خوانی مشهوره. سبک عزاداری این هیئت در قالب سینه زنیه و مراسم ویژه آنها در ظهر روز عاشورا اجرای جوش مخصوصه.  نزدیک به 1500 نفر در این هیئت فعالند که این تعداد تعداد در ایام عزاداری تا سقف 2200 نفر هم می‌رسد.

نوحه‌خوانی این هیئت را از سال 1300 تا کنون مرحوم حاجی محمد ابدی، کاظم ابدی، محمود ابدی، فتح ا.. قادریان و حسین اصحاب به عهده داشتند، اما هم اکنون آقایان محمد بنده‌زادگان، کاظم آسیاچی و سعید میرزایی  مسئولیت نوحه‌خوانی را به عهده دارند.  اشعار نوحه اشعار سروده شده‌ی دکتر الهام بخش است.

سبک عزاداری هیئت در قالب سینه زنی تک ضرب و سه ضرب بنا به نوع نوحه اجرا می‌شود.

شعار نوحه آن بسیار باآهنگ همخوانی دارد گویی از یک جنس است،روان،شیوا،پرداختن به حقایق و دقایق،دور از تکلف،آری از مظلوم نمایی و سرشار از لطافت، پر محتوا از حیث مضامین و گویای مفاهیم ارزشمند قیام حسینی هم از نظر فلسفه ی قیام و هم از نظر شور حماسی.

غیر از مبانی ارزشی واعتقادی  مثل عشق و اخلاص که لازمه ی تشکیل یک هیأت است و معیاری برای سنجش آن وجود ندارد.چهار عنصر اصلی دیگر باعث کارکرد موثر در شاخه ی تبلیغی هیأت (بیان شعائر و پیام های عاشورایی)میشود و هیأت ،باغ گندم، از این عنصر کم و بیش بهره گرفته است.از مهمترین ویژگیهای این هیات می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

-انتخاب آهنگ مناسب  برای ساختن نوحه ها

-اشعار مناسب

-اجرای صحیح و زیبا

-جمعیت قابل توجه هیأت

حاج سعید میرزایی نوحه خوان فعلی هیأت باغ گندم است و از اشعار دکتر سید محمود الهام بخش (الهام) استفاده میکند.

جمعیت هیأت بیش از 1000 نفر اعلام شده است.

آقایان حاج صادق ابهت،علی ابهت (معروف به استاد علی) و زینل  دره زرشکی امناء این هیأت اند..

هر سال در ایام فاطمیه (دوم)کاروانی از این هیأت به مشهد مقدس اعزام میشود.

 

از جمله فعالیت‌های هیئت برگزاری مراسم در ماه مبارک رمضان و مراسم شب‌های قدر که در امامزاده جعفر برگزار می‌شه، برگزاری مراسم بزرگداشت شهدا که سالیانه یک بار صورت می‌گیره و همچنین برنامه‌ی سفر به مشهد مقدس در ایام فاطمیه و همین‌طور فعالیت در امور فرهنگی و ورزشی را میتوان نام برد.

 

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.