رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۲ آبان ۱۳۹۸
نمایش محتوای تولیدات ویژه

هیئت باغ گندم یزد

Loading the player...

 

محله تاریخی باغ گندم در جبهه غربی خیابان سید گلسرخ یزد قرار دارد.باغ گندم دارای هیئت حسینی می باشد که نه تنها در استان یزد بلکه در سراسر کشور دارای شهرت عزاداری امام حسینی است.

 

هیئت عزاداران باغ گندم در سال 1287 هجری قمری، توسط مرحوم رجبعلی ابهت، مرحوم حاج سید علی اکبر خامونیان، مرحوم حاج عباسعلی ابهت، مرحوم حاج محمدتقی ایوبی، مرحوم  اصغر پهلوان (ابهت)، و حاج حسن فکری بنا شد.  اما هم اکنون اصغر دره زرشکی سرپرستی آن را به عهده دارد. نوحه‌خوانی این هیئت را از سال 1300 تا کنون مرحوم حاجی محمد ابدی، کاظم ابدی، محمود ابدی، فتح ا.. قادریان و حسین اصحاب به عهده داشتند، اما هم اکنون آقایان محمد بنده‌زادگان، کاظم آسیاچی و سعید میرزایی  مسئولیت نوحه‌خوانی را به عهده دارند.  اشعار نوحه اشعار سروده شده‌ی دکتر الهام بخش است سبک عزاداری هیئت در قالب سینه زنی تک ضرب و سه ضرب بنا به نوع نوحه اجرا می‌شود.

  

محله باغ گندم به علت قدمت زیاد عزاداری به تکیه‌گاه‌ها و منزل‌های روضه خوانی مشهوره. سبک عزاداری این هیئت در قالب سینه زنیه و مراسم ویژه آنها در ظهر روز عاشورا اجرای جوش مخصوصه.  نزدیک به 1500 نفر در این هیئت فعالند که این تعداد تعداد در ایام عزاداری تا سقف 2200 نفر هم می‌رسد.

.

از جمله فعالیت‌های هیئت برگزاری مراسم در ماه مبارک رمضان و مراسم شب‌های قدر که در امامزاده جعفر برگزار می‌شه، برگزاری مراسم بزرگداشت شهدا که سالیانه یک بار صورت می‌گیره و همچنین برنامه‌ی سفر به مشهد مقدس در ایام فاطمیه و همین‌طور فعالیت در امور فرهنگی و ورزشی را میتوان نام برد.جوانان در این هیئت بسیار نقش فعالی دارند.

 

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.