رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۲۵ مهر ۱۳۹۸

يك قدم تا عرش - نمایش محتوای صدا

 

 


عاشورا از ریشة عشر به معنای ده و دهم و تاسوعا از ریشه تسع به معنای نه و نهم است . این لفظ فقط بر نهمین و دهمین روز محرم اطلاق شده است. به لحاظ آن که حوادث مهم کربلا در روز نهم و دهم ماه محرم الحرام اتفاق افتاد، این دو روز را برجسته تر نموده و به نام تاسوعا و عاشورا یعنی روز نهم و دهم محرم الحرام در فرهنگ مسلمانان به ویژه شیعیان از جایگاه خاصی بهره مند شد. روز نهم محرّم، تاسوعای سال 61 هجری امام حسین و یارانش در محاصرة نیروهای دشمن بودند. در این روز دشمن آب را به روی اهل بیت امام حسین(ع) و یاران او بسته بود. این روز به دلیل این که بر اهل بیت سخت گذشت و شاید یکی از روزهای بسیار سخت و مصیبت‌بار برای خاندان پیامبر بود،به عنوان تاسوعای حسینی، مورد توجه شیعیان قرار گرفت. امام صادق(ع) فرمود: «تاسوعا روزی است که حسین(ع) و اصحاب او در کربلا محاصره شدند و سپاه شامیان بر ضد آنان گرد آمد. ابن زیاد و عمر سعد از فراهم آمدن آن همه سوار خوشحال شدند و آن روز، حسین(ع) و یارانش را ناتوان شمردند و یقین کردند دیگر برای او یاوری نخواهد آمد و عراقیان او را پشتیبانی نخواهند کرد». در مقابل شیعیان، بنی امیه و پیروانشان روز عاشورا را روز جشن و سرور قرار دادند. به تدریج دشمنان درباره عاشورا احادیثی ساختند تا آن روز را با فضیلت نشان بدهند، در حالی که آن روز، روز غم و اندوه و مصیبت است. روزی است که بهترین انسان را کشتند، جگر رسول خدا را پاره کردند و زنان و کودکان پیامبر را به اسارت بردند، آیا این روز میتواند روز مبارکی باشد؟! يك قدم تا عرش ويژه تاسوعا و عاشوراي حسيني با ساختار كلامي پيامي آوايي - مخاطب عام و موضوع اطلاعات عمومي و معارف و هدف ارشادي تربيتي و اطلاعاتي آموزشي ويژه برنامه اي است كه به صورت زنده از ساعت 08:30 تا 12:15 روزهاي جمعه - شنبه و يكشنبه همزمان با روز جهاني علي اصغر - تاسوعا و عاشوراي حسيني از مركز يزد پخش شد و به انعكاس مراسم عزاداري عزاداران و همچنين با بخشهاي مختلف و متنوع از جمله گزارشهاي زنده از سطح شهرستانهاي استان - گزارش هاي ويژه - باكس هاي سخنراني و مرثيه و مداحي به احياء فرهنگ عاشورا پرداخت . آيتم هاي اين برنامه پخش مداحي - مرثيه و نوحه هاي مرتبط با هر روز و هر مناسبت - ارتباط با كارشناسان و بهره مندي از صحبتهاي آنان در زمينه احياء امر به معروف و نهي از منكر و هدف قيام سيد الشهدا - شعر شعرا و .... مي باشد . عوامل برنامه : تهيه كننده : راضيه دهقاني زاده گوينده  : فاطمه زارع گزارشگر : سعيد طالبي پور نويسنده : راضيه دهقاني زاده برنامه يك قدم تا عرش روزهای جمعه - شنبه و يكشنبه از ساعت 08:30 بمدت 225 دقیقه از شبکه استانی صدای مرکز يزد  پخش شد .
Loading the player...
يك قدم تا عرش

عاشورا از ریشة عشر به معنای ده و دهم و تاسوعا از ریشه تسع به معنای نه و نهم است .
این لفظ فقط بر نهمین و دهمین روز محرم اطلاق شده است.
به لحاظ آن که حوادث مهم کربلا در روز نهم و دهم ماه محرم الحرام اتفاق افتاد، این دو روز را برجسته تر نموده و به نام تاسوعا و عاشورا یعنی روز نهم و دهم محرم الحرام در فرهنگ مسلمانان به ویژه شیعیان از جایگاه خاصی بهره مند شد.

روز نهم محرّم، تاسوعای سال 61 هجری امام حسین و یارانش در محاصرة نیروهای دشمن بودند. در این روز دشمن آب را به روی اهل بیت امام حسین(ع) و یاران او بسته بود.
این روز به دلیل این که بر اهل بیت سخت گذشت و شاید یکی از روزهای بسیار سخت و مصیبت‌بار برای خاندان پیامبر بود،به عنوان تاسوعای حسینی، مورد توجه شیعیان قرار گرفت.
امام صادق(ع) فرمود: «تاسوعا روزی است که حسین(ع) و اصحاب او در کربلا محاصره شدند و سپاه شامیان بر ضد آنان گرد آمد. ابن زیاد و عمر سعد از فراهم آمدن آن همه سوار خوشحال شدند و آن روز، حسین(ع) و یارانش را ناتوان شمردند و یقین کردند دیگر برای او یاوری نخواهد آمد و عراقیان او را پشتیبانی نخواهند کرد».
در مقابل شیعیان، بنی امیه و پیروانشان روز عاشورا را روز جشن و سرور قرار دادند. به تدریج دشمنان درباره عاشورا احادیثی ساختند تا آن روز را با فضیلت نشان بدهند، در حالی که آن روز، روز غم و اندوه و مصیبت است. روزی است که بهترین انسان را کشتند، جگر رسول خدا را پاره کردند و زنان و کودکان پیامبر را به اسارت بردند، آیا این روز میتواند روز مبارکی باشد؟!
يك قدم تا عرش ويژه تاسوعا و عاشوراي حسيني با ساختار كلامي پيامي آوايي - مخاطب عام و موضوع اطلاعات عمومي و معارف و هدف ارشادي تربيتي و اطلاعاتي آموزشي ويژه برنامه اي است كه به صورت زنده از ساعت 08:30 تا 12:15 روزهاي جمعه - شنبه و يكشنبه همزمان با روز جهاني علي اصغر - تاسوعا و عاشوراي حسيني از مركز يزد پخش شد و به انعكاس مراسم عزاداري عزاداران و همچنين با بخشهاي مختلف و متنوع از جمله گزارشهاي زنده از سطح شهرستانهاي استان - گزارش هاي ويژه - باكس هاي سخنراني و مرثيه و مداحي به احياء فرهنگ عاشورا پرداخت .

آيتم هاي اين برنامه پخش مداحي - مرثيه و نوحه هاي مرتبط با هر روز و هر مناسبت - ارتباط با كارشناسان و بهره مندي از صحبتهاي آنان در زمينه احياء امر به معروف و نهي از منكر و هدف قيام سيد الشهدا - شعر شعرا و .... مي باشد .

عوامل برنامه :

تهيه كننده : راضيه دهقاني زاده

گوينده  : فاطمه زارع

گزارشگر : سعيد طالبي پور

نويسنده : راضيه دهقاني زاده

برنامه يك قدم تا عرش روزهای جمعه - شنبه و يكشنبه از ساعت 08:30 بمدت 225 دقیقه از شبکه استانی صدای مرکز يزد  پخش شد .