رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۲۸ مهر ۱۳۹۸

يك قدم تا عرش ويژه تاسوعا و عاشورا - نمایش محتوای صدا

 

 


  يك قدم تا عرش ويژه تاسوعا و عاشوراي حسيني با ساختار كلامي پيامي آوايي - مخاطب عام و موضوع اطلاعات عمومي و معارف ويژه برنامه اي است كه به صورت زنده از ساعت 08:30 تا 12:00 روزهاي دوشنبه و سه شنبه همزمان با روز تاسوعا و عاشوراي حسيني از مركز يزد پخش شد .   عاشو را از ریشة عشر به معنای ده و دهم و تاسوعا از ریشه تسع به معنای نه و نهم است . این لفظ فقط بر نهمین و دهمین روز محرم اطلاق شده است. به لحاظ آن که حوادث مهم کربلا در روز نهم و دهم ماه محرم الحرام اتفاق افتاد، این دو روز را برجسته تر نموده و به نام تاسوعا و عاشورا یعنی روز نهم و دهم محرم الحرام در فرهنگ مسلمانان به ویژه شیعیان از جایگاه خاصی بهره مند شد.   روز نهم محرّم، تاسوعای سال 61 هجری امام حسین و یارانش در محاصرة نیروهای دشمن بودند. در این روز دشمن آب را به روی اهل بیت امام حسین(ع) و یاران او بسته بود . این روز به دلیل این که بر اهل بیت سخت گذشت و شاید یکی از روزهای بسیار سخت و مصیبت‌بار برای خاندان پیامبر بود ، به عنوان تاسوعای حسینی، مورد توجه شیعیان قرار گرفت. امام صادق(ع) فرمود: « تاسوعا روزی است که حسین (ع) و اصحاب او در کربلا محاصره شدند و سپاه شامیان بر ضد آنان گرد آمد . ابن زیاد و عمر سعد از فراهم آمدن آن همه سوار خوشحال شدند و آن روز، حسین(ع) و یارانش را ناتوان شمردند و یقین کردند دیگر برای او یاوری نخواهد آمد و عراقیان او را پشتیبانی نخواهند کرد». در مقابل شیعیان ، بنی امیه و پیروانشان روز عاشورا را روز جشن و سرور قرار دادند . به تدریج دشمنان درباره عاشورا احادیثی ساختند تا آن روز را با فضیلت نشان بدهند ، در حالی که آن روز، روز غم و اندوه و مصیبت است. روزی است که بهترین انسان را کشتند ، جگر رسول خدا را پاره کردند و زنان و کودکان پیامبر را به اسارت بردند، آیا این روز میتواند روز مبارکی باشد؟! اين برنامه به انعكاس مراسم عزاداري عزاداران و همچنين با بخشهاي مختلف و متنوع از جمله گزارشهاي زنده از سطح شهرستانهاي استان - گزارش هاي ويژه - باكس هاي سخنراني و مرثيه و مداحي به احياء فرهنگ عاشورا پرداخت . آيتم هاي اين برنامه پخش مداحي - مرثيه و نوحه هاي مرتبط با هر روز و هر مناسبت - ارتباط با كارشناسان و بهره مندي از صحبتهاي آنان در زمينه احياء امر به معروف و نهي از منكر و هدف قيام سيد الشهدا - شعر شعرا و .... مي باشد . عوامل برنامه : تهيه كننده : راضيه دهقاني زاده گوينده  : الهه دهقان پور  - سعيد طالبي پور  
يك قدم تا عرش ويژه تاسوعا و عاشورا

 

يك قدم تا عرش ويژه تاسوعا و عاشوراي حسيني با ساختار كلامي پيامي آوايي - مخاطب عام و موضوع اطلاعات عمومي و معارف ويژه برنامه اي است كه به صورت زنده از ساعت 08:30 تا 12:00 روزهاي دوشنبه و سه شنبه همزمان با روز تاسوعا و عاشوراي حسيني از مركز يزد پخش شد .


 

عاشورا از ریشة عشر به معنای ده و دهم و تاسوعا از ریشه تسع به معنای نه و نهم است . این لفظ فقط بر نهمین و دهمین روز محرم اطلاق شده است. به لحاظ آن که حوادث مهم کربلا در روز نهم و دهم ماه محرم الحرام اتفاق افتاد، این دو روز را برجسته تر نموده و به نام تاسوعا و عاشورا یعنی روز نهم و دهم محرم الحرام در فرهنگ مسلمانان به ویژه شیعیان از جایگاه خاصی بهره مند شد.

 

روز نهم محرّم، تاسوعای سال 61 هجری امام حسین و یارانش در محاصرة نیروهای دشمن بودند. در این روز دشمن آب را به روی اهل بیت امام حسین(ع) و یاران او بسته بود . این روز به دلیل این که بر اهل بیت سخت گذشت و شاید یکی از روزهای بسیار سخت و مصیبت‌بار برای خاندان پیامبر بود ، به عنوان تاسوعای حسینی، مورد توجه شیعیان قرار گرفت.


امام صادق(ع) فرمود: « تاسوعا روزی است که حسین (ع) و اصحاب او در کربلا محاصره شدند و سپاه شامیان بر ضد آنان گرد آمد . ابن زیاد و عمر سعد از فراهم آمدن آن همه سوار خوشحال شدند و آن روز، حسین(ع) و یارانش را ناتوان شمردند و یقین کردند دیگر برای او یاوری نخواهد آمد و عراقیان او را پشتیبانی نخواهند کرد».


در مقابل شیعیان ، بنی امیه و پیروانشان روز عاشورا را روز جشن و سرور قرار دادند . به تدریج دشمنان درباره عاشورا احادیثی ساختند تا آن روز را با فضیلت نشان بدهند ، در حالی که آن روز، روز غم و اندوه و مصیبت است. روزی است که بهترین انسان را کشتند ، جگر رسول خدا را پاره کردند و زنان و کودکان پیامبر را به اسارت بردند، آیا این روز میتواند روز مبارکی باشد؟!


اين برنامه به انعكاس مراسم عزاداري عزاداران و همچنين با بخشهاي مختلف و متنوع از جمله گزارشهاي زنده از سطح شهرستانهاي استان - گزارش هاي ويژه - باكس هاي سخنراني و مرثيه و مداحي به احياء فرهنگ عاشورا پرداخت .


آيتم هاي اين برنامه پخش مداحي - مرثيه و نوحه هاي مرتبط با هر روز و هر مناسبت - ارتباط با كارشناسان و بهره مندي از صحبتهاي آنان در زمينه احياء امر به معروف و نهي از منكر و هدف قيام سيد الشهدا - شعر شعرا و .... مي باشد .


عوامل برنامه :

تهيه كننده : راضيه دهقاني زاده

گوينده  : الهه دهقان پور  - سعيد طالبي پور