رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۳۰ تیر ۱۳۹۸

پنج دري - نمایش محتوای صدا

 

 


پنج‌دری یکی از عناصر سنتی معماري ايراني است. پنج‌دری به طور معمول یک اتاق بزرگ است که در واقع همان تالار اصلی خانه محسوب می‌شود که اغلب اوقات رو به ایوان بزرگی است که ۵ پنجره به هم‌پیوسته برای آن در نظر گرفته شده‌است. در معماری نوین پنج‌دری به اتاق نشیمن اطلاق می‌شود با این‌حال خانه‌های سنتی اصیل ایرانی بسیار بزرگ بوده با تعداد زیادی اتاق ساخته می‌شده که پنج‌دری اتاق اصلی خانه محسوب می‌شده است.               پس از یك روز طاقت فرسای كاری زمان برگشت به خانه می رسد و جمع گرم خانوادگی ، دربهای ارسی و پنج دری خانه های یزد كه باز می شود امواج رادیو با برنامه رادیویی پنج دری میهمان خانه های مردم استان می باشد و با پخش موسیقی و حكایت های دلنشین روحبخش جان خسته شنوندگان خود می شود . واقعيت اين است كه اصولا تفريح فكري يكي از موارد پذيرفته شده براي جوامع انساني به شمار مي رود . از اين رو لازم است كه بستر اين تفريحات فكري در جامعه فراهم شود، چرا كه روح انسان نياز به تفريح دارد و برنامه شاد پنج دري از صداي مركز يزد هر روز به مدت دو ساعت با موضوعات مختلف توانسته است حجم كثيري از مخاطبان را به خود جذب كند . اين برنامه با لهجه شيرين يزدي و با هدف  ايجاد اميد و نشاط افريني در جامعه ،ساعات مفرحي را براي شنوندگان ايجاد كرده است . پنج دری برنامه ای است رادیویی با هدف تفريحي سرگرمي و با ساختار تركيبي نمايشي که هر روز ساعت 18:30الی 20:30 به صورت زنده از صدای مرکز یزد پخش می شود و با آیتم های مختلف به مسائل اقتصادی و اجتماعی  می پردازد. عوامل برنامه پنج دري : تهيه كنندگان : خانم دهقاني زاده و خانم توكلي گویندگان:‌ امید حسین مرشدی -  الهه دهقانپور- آقاي طالبي پور و خانم شريفي گزارشگران : حسین آقایی - خانم دهقانيزاده بازیگران نمایش : محمد رضا شجریان ، مهدیه السادات هاشمی ،‌ مژگان سازنده باغان ، امید صالحی ، مهدي سرخي زاده از آیتم های پرشنونده و پرطرفدار این برنامه نمایش خانواده گلها است که در دوقسمت مجزا در این برنامه پخش می شود. در این نمایش یک خانواده 3 نفره با پرداختن به مسائل اجتماعی خانواده ها به مسائلی همچون روابط خود با همسایگان، دوستان و اقوام و همکاران و ... در قالب داستانهایی به صورت طنز می پردازند.
Loading the player...
پنج دري

پنج‌دری یکی از عناصر سنتی معماري ايراني است. پنج‌دری به طور معمول یک اتاق بزرگ است که در واقع همان تالار اصلی خانه محسوب می‌شود که اغلب اوقات رو به ایوان بزرگی است که ۵ پنجره به هم‌پیوسته برای آن در نظر گرفته شده‌است. در معماری نوین پنج‌دری به اتاق نشیمن اطلاق می‌شود با این‌حال خانه‌های سنتی اصیل ایرانی بسیار بزرگ بوده با تعداد زیادی اتاق ساخته می‌شده که پنج‌دری اتاق اصلی خانه محسوب می‌شده است.

 

 

 

 

 

 

 

پس از یك روز طاقت فرسای كاری زمان برگشت به خانه می رسد و جمع گرم خانوادگی ، دربهای ارسی و پنج دری خانه های یزد كه باز می شود امواج رادیو با برنامه رادیویی پنج دری میهمان خانه های مردم استان می باشد و با پخش موسیقی و حكایت های دلنشین روحبخش جان خسته شنوندگان خود می شود .

واقعيت اين است كه اصولا تفريح فكري يكي از موارد پذيرفته شده براي جوامع انساني به شمار مي رود . از اين رو لازم است كه بستر اين تفريحات فكري در جامعه فراهم شود، چرا كه روح انسان نياز به تفريح دارد و برنامه شاد پنج دري از صداي مركز يزد هر روز به مدت دو ساعت با موضوعات مختلف توانسته است حجم كثيري از مخاطبان را به خود جذب كند . اين برنامه با لهجه شيرين يزدي و با هدف  ايجاد اميد و نشاط افريني در جامعه ،ساعات مفرحي را براي شنوندگان ايجاد كرده است .پنج دری برنامه ای است رادیویی با هدف تفريحي سرگرمي و با ساختار تركيبي نمايشي که هر روز ساعت 18:30الی 20:30 به صورت زنده از صدای مرکز یزد پخش می شود و با آیتم های مختلف به مسائل اقتصادی و اجتماعی  می پردازد.

عوامل برنامه پنج دري :

تهيه كنندگان : خانم دهقاني زاده و خانم توكلي

گویندگان:‌ امید حسین مرشدی -  الهه دهقانپور- آقاي طالبي پور و خانم شريفي

گزارشگران : حسین آقایی - خانم دهقانيزاده

بازیگران نمایش : محمد رضا شجریان ، مهدیه السادات هاشمی ،‌ مژگان سازنده باغان ، امید صالحی ، مهدي سرخي زاده

از آیتم های پرشنونده و پرطرفدار این برنامه نمایش خانواده گلها است که در دوقسمت مجزا در این برنامه پخش می شود.
در این نمایش یک خانواده 3 نفره با پرداختن به مسائل اجتماعی خانواده ها به مسائلی همچون روابط خود با همسایگان، دوستان و اقوام و همکاران و ... در قالب داستانهایی به صورت طنز می پردازند.جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
با سلام.لطفا نمایش 5 دری را ادامه بدهید.از... پروین رضایی ۱۳۹۴/۰۷/۱۶ ۱۳:۰۹

پروین رضایی
با سلام.لطفا نمایش 5 دری را ادامه بدهید.از نمایشهای موفق رادیو هست.با تشکر
0 (4 آرا)
پست شده در ۱۳۹۴/۰۷/۱۶ ۱۳:۰۹