برنامه پنج دری با ساختار ترکیبی نمایشی از شنبه تا پنج شنبه رأس ساعت 18:30 به مدت 90 دقيقه با موضوع اجتماعی و اقتصادی از صداي مركز يزد پخش مي شود.

برنامه پنج دری با ساختار ترکیبی نمایشی از شنبه تا پنج شنبه رأس ساعت 18:30 به مدت 90 دقيقه با موضوع اجتماعی و اقتصادی از صداي مركز يزد پخش مي شود.

پنج‌دری یکی از عناصر سنتی معماري ايراني است. پنج‌دری به طور معمول یک اتاق بزرگ است که در واقع همان تالار اصلی خانه محسوب می‌شود که اغلب اوقات رو به ایوان بزرگی است که ۵ پنجره به هم‌پیوسته برای آن در نظر گرفته شده‌است. در معماری نوین پنج‌دری به اتاق نشیمن اطلاق می‌شود با این‌حال خانه‌های سنتی اصیل ایرانی بسیار بزرگ بوده با تعداد زیادی اتاق ساخته می‌شده که پنج‌دری اتاق اصلی خانه محسوب می‌شده است.

 

پس از یك روز طاقت فرسای كاری زمان برگشت به خانه می رسد و جمع گرم خانوادگی ، دربهای ارسی و پنج دری خانه های یزد كه باز می شود امواج رادیو با برنامه رادیویی پنج دری میهمان خانه های مردم استان می باشد و با پخش موسیقی و حكایت های دلنشین روحبخش جان خسته شنوندگان خود می شود .

                   

 

واقعيت اين است كه اصولا تفريح فكري يكي از موارد پذيرفته شده براي جوامع انساني به شمار مي رود . از اين رو لازم است كه بستر اين تفريحات فكري در جامعه فراهم شود ، چرا كه روح انسان نياز به تفريح دارد و برنامه شاد پنج دري از صداي مركز يزد هر روز به مدت 90 دقيقه با موضوعات مختلف توانسته است حجم كثيري از مخاطبان را به خود جذب كند .

 

 

اين برنامه با لهجه شيرين يزدي و با هدف  ايجاد اميد و نشاط افريني در جامعه ،ساعات مفرحي را براي شنوندگان ايجاد كرده است .

ز آیتم های پرشنونده و پرطرفدار این برنامه نمایش خانواده گلها است که در دوقسمت مجزا در این برنامه پخش می شود.


در این نمایش یک خانواده 3 نفره با پرداختن به مسائل اجتماعی خانواده ها به مسائلی همچون روابط خود با همسایگان، دوستان و اقوام و همکاران و ... در قالب داستانهایی به صورت طنز می پردازند.

Loading the player...
عوامل تولید:

عوامل برنامه :

تهيه كنندگان : خانمها دهقاني زاده - موسوي و خانم توكلي- آقاي مجيدي زاد

گویندگان:‌ امید حسین مرشدی -  الهه دهقانپور - فاطمه زارع - آقاي طالبي پور و خانم شريفي

گزارشگران : حسین آقایی - خانم دهقانيزاده- خانم زارعيان

نويسنده : خانم هوشمند

بازیگران نمایش : محمد رضا شجریان ، مهدیه السادات هاشمی ،‌ مژگان سازنده باغان

تاریخ تولید: 1394