رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۲ آبان ۱۳۹۸
نمایش محتوای تولیدات ویژه

گلخانه ها

Loading the player...

دانلود

وخداوند زمین را بستر رویش قرار داد و به دستهای پر سخاوتش روییدنیها را به امانت سپرد تاآدمیان را به قدر تلاششان بهره دهد .

زمینیان كه صاحبان درایت و اندیشه اند بر آن شدند تا شیوه ای بیابند كه محصولی بیشتر ، از مساحتی كمتر به دست آورند ، تا زمین كفاف همه نسلها را بدهد . شیوه ی كشت گلخانه ای كه برای كشت انواع میوه ها و صیفی ها پسندیده است ، بهره وری محصول را افزایش داده ، از ضایعات محصول می كاهد واز هدررفت آب و خاك جلوگیری می كند . گلخانه ها این امكان را فراهم می آورند كه محصول در غیر از فصل عادی به دست آید . گلخانه سازه ایست كه بر اسكلتی فلزی استوار است . اسكلت گلخانه می باید استقامت بر دوش كشیدن پوشش پلاستیكی را داشته باشد و سایه ای اندك هم ایجاد كند . اگر چه گلخانه ها امكان پرورش گونه گونه گیاهان را فراهم می آورد ، اما برخی صیفی ها و سبزیجات پرمصرف از جمله، خیار سبز سازگاری بیشتری با شرایط كشت گلخانه ای دارد . همچنین دارای عملكردی مطلوب اند . دمای سالن بسته بندی باید پایین نگه داشته شود و خیارها ضربه و فشار نبینند ، تا از آلودگی قارچی و فساد محصول در درون بسته ها جلوگیری شود . كشت ارقام مختلف گوجه فرنگی ، خاصه واریته های پا بلند در گلخانه ها معمول و رایج است .

برای استحصال محصول مرغوب ، باید انتخاب نوع گیاه با دقت صورت گیرد . مناسبترین گونه های گوجه فرنگی برای كاشت در گلخانه ها ، گونه هایی پر محصول اند كه در شرایط نوری كم ، قادر به رشد باشند .دمای مناسب برای رنگ گیری گوجه فرنگی 28 تا 30 درجه سانتی گراد است كه در زمستان به دشواری باید این دما تأمین شود . از دیگر محصولات گلخانه ای فلفل است كه نیاز به سالن های بلند دارد و هزینه های اولیه زیادی هم می طلبد ، اما این محصول احتیاج به هزینه كارگری اندكی دارد ، چرا كه در مورد فلفل ضرورتی به بستن روزانه و هرس مداوم نیست . از جمله میوه های مطلوب و بازار پسند "توت فرنگی"است. این میوه خوش ظاهر ، كه حاوی مقادیر زیادی ویتامین ث است مقاومتی مناسب به سرما دارد اما آبخواه است . حداكثر نیاز آبی توت فرنگی در زمان زایش است .

به تازگی برخی از گلخانه داران اقدام به كشت این محصول كرده و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می كنند .

                                                  گلخانه ها قدر دانستن آب و خاك و آفتابند .

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 4.0 stars out of 5.