رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۱ آبان ۱۳۹۸
نمایش محتوای تولیدات ویژه

گل محمدی

Loading the player...

دانلود

این گیاه را گل گلاب و گل سرخ معطر نیز می نامند .

خاستگاه این گیاه سوریه است و امروزه در مناطق مختلف ایران و هند مورد كشت و بهره برداری قرار می گیرد .

خصوصیات گیاهی :

گل محمدی درختچه ای است خزان كننده و بسیار پر شاخه كه ارتفاع آن به 3 متر نیز می رسد . ساقه های گیاه دارای خارهای قلاب مانند یا سرعصایی است . برگهای گل محمدی مركب و متشكل از 5 تا 7 برگچه هستند . گلهای گل محمدی در بهار ظاهر شده و بسیار معطرند . جام گل ، قرمز تا صورتی رنگ بوده و شامل تعداد زیادی گلبرگ است . گلبرگها تقریباً قلبی شكل بوده و 2 تا 3 سانتی متر طول دارند . در مركز گل یك مادگی و تعداد زیادی پرچمهای زرد رنگ جای گرفته اند . میوه گل محمدی در واقع نهنج تغییر شكل یافته و رشد نموده گل است كه تخم مرغی شكل بوده و حدود 2 سانتی متر طول دارد . درون میوه تعدادی بذرهای سفید رنگ با اشكال نامنظم جای دارند .

گل محمدی از قدیم الایام نزد ایرانیان از ارزش و احترام خاصی برخوردار بوده است . غنچه و گل های خشك گل محمدی و همچنین گلاب حاصل از گلها خواص درمانی بسیار داشته ، در طب سنتی به فراوانی مصرف می شود . 

گل محمدی به صورت كاشته شده در باغات ده بالا ، طزرجان ، منشاد ، سانیج یا در فضای های سبز شهری و حیاط منازل یافت می شود. خواص درمانی : گل محمدی یا گل رز یكی از گیاهانی است كه از قسمتهای مختلف آن از قدیم الایام به عنوان دارویی استفاده می شود . مخصوصاً در فرآورده هایی كه به عنوان آرایشی و فرآورده های پوستی هست ، همیشه حاوی یكی از موادی است كه از گل رز گرفته می شود . گلاب و عنصر گل محمدی فرآورده هایی هستند كه ثابت شده اثر جوان كننده روی پوست دارند و تا به حال هیچ ماده ای شناخته نشده كه بتواند جای این مواد را در داروی و تهیه فرآورده های آرایشی و بهداشتی بگیرد .

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.