رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۲۸ مهر ۱۳۹۸

گنبدعالی - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

گنبدعالی

Loading the player...

رسانه استاني در قالب برنامه مستند ،گنبد عالی را از زواياي مختلف به تصوير كشيده است .

گنبد عالي ابرکوه به عنوان نخستين اثر تاريخي ثبت شده استان يزد نمونه اي از هنر معماري بي نظير ايراني است.این اثر ماندگار در سال 1312 به شماره 195 در فهرست آثار ملي کشور ثبت شد.
گنبد عالي شهرستان ابرکوه‘ يکي از بناهاي سنگي دوره ديلميان و مربوط به سال ۴۴۸ هجری قمری و نمونه اي از هنر معماري ايراني است که روي تپه اي در مسير جاده ابرکوه به بخش بهمن واقع شده است. این بنای عظیم از مستحکم ترین بناهای قرن پنجم هجری به شمار می رود.

گنبد عالي ابرکوه، مقبره و مدفن عميدالدين شمس الدوله نوه نصربن حسن بن فيروزان ديلمي است که در دوره حکومت سلجوقيان به حکومت ابرکوه منصوب شده بود. از نظر طرح‘ بناي مذکور‘ شبيه بناهاي قرون سوم و چهارم هجري است. مقبره مذکور که از نمونه هاي جالب توجه معماري در نوع خود محسوب مي شود به صورت هشت ضلعي از سنگ و ساروج بنا شده و گنبد بر فراز آن قرار دارد. در پاي گلوي گنبد، کتيبه اي به خط کوفي ديده مي شود که حروف آن را با آجر تراشيده و در داخل متن کتيبه کار گذاشته اند. در داخل گنبد‘ سرداب وسيعي ديده مي شود که مدخل ورودي آن نيز در داخل گنبد قرار دارد.
مصالح ساختماني بنا، سنگ هاي طبيعي کوهستان و ساروج است که بر فراز صخره هاي طبيعي کوهستان بنا شده و به همين علت با وجود زلزله هاي پي در پي منطقه‘ کوچکترين خللي در ارکان آن بوجود نيامده است.

این مستند به تهیه کنندگی و کارگردانی محسن غلامزاده مهر آبادی و به نویسندگی و تحقیق سید حسین عظیمی نیا تهیه و تولید شده است .

گالری تصاویر :نمایش نظرسنجی

بینندگان گرامی عملکرد صدا وسیمای مرکز یزد را در پوشش دهی برنامه های ماه محرم و پخش مراسم های عزاداری شهرستانها و استان یزد را چگونه ارزیابی می کنید؟لطفا نظرات خودراتا پایان ماه مهر اعلام بفرمایید.
% آرا
0% 0 a. بسیار خوب
100% 1 b. خوب
0% 0 c. متوسط
0% 0 d. ضعیف
0% 0 e. بسیار ضعیف

کل آرا: 1