جهش تولید | جمعه، ۱۶ خرداد ۱۳۹۹
نمایش محتوای تولیدات ویژه

یزد در بهمن 1357

یزد در بهمن 1357


Loading the player...


قیام مردم یزد در چهلم شهدای تبریز و به خاک و خون کشیده شدن آنها باعث کلید خوردن حرکت بعدی در چهلم شهدای یزد شد و پس از آن این موج حرکات و اعتراضات به اوج خود رسید و این سیر تظاهرات که از قم شروع شد بعد از یزد فراگیر شد و همه به پاسداشت شهدا به پا خواستند و پس از آن در تاسوعا و عاشورای سال 57 حضور میلیونی مردمی نشان از تاثیر گذاری حرکت مردمی داشت.

از سال 56 به بعد که نهضت شروع شد مردم استان یزد به عنوان سومین استان در چهلم شهدای تبریز به پا می خیزند و اعتراضات خودشان را نسبت به رژیم پهلوی نشان می دهند.این اعتراضات و حرکات از جایگاهی که پایگاه انقلاب بود شروع شد .در دهم فروردین مردم یزدبا عنوان گرامیداشت شهدای تبریز جمع شدند و پس از سخنرانی در مسجد روضه محمدیه به خیابان ها آمدند و تظاهرات مسالمت آمیز خود را آغاز کردند که رژیم طاغوت تعدادی از مردم را به خاک و خون کشید.از آن به بعد همین شهدا و مجروهین و حرکت مردم باعث ایجاد یک حرکت عظیم و برجسته تر شدن نقش شهید صدوقی در هدایت و مدیریت حضور مردم در صحنه شد و در راهپیمایی های بعدی مردم ما با حضور جدی تر و وسیع تر حاضر شدند و در نهایت منجر به پیروزی انقلاب اسلامی گردید.

در استان یزد نقش روحانیت بسیار حائز اهمیت بود و در راس آنها نقش شهید صدوقی به عنوان یک رهبر همه جانبه نگر از همه بیشتر بود.

 

شهید صدوقی نه فقط در استان یزد بلکه در جنوب شرق کشور نقش مدیریتی را بر عهده داشتند و از طریق ارتباط با حضرت امام (ره) و انتقال پیام های ایشان مردم را راهنمایی می کردند و به گونه حتی خود رژیم از ایشان حساب می برد و در مقابل ایشان کوتاه می آمدند.

ایشان با نفوذی که بین مردم داشت توانست در مدت کوتاهی مردم را علیه رژیم طاغوتی بسیج کند و از قبل هم این استعداد و زمینه را در مردم ایجاد کرده بود و یک نوع همبستگی در این زمینه وجود داشت.

 

 

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.