رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۱ آبان ۱۳۹۸

یزد و توسعه - نمایش محتوای صدا

 

 


برنامه یزد و توسعه، برنامه ایست اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی که روزهای دوشنبه و سه شنبه رأس ساعت 12:30 به مدت 20 دقيقه از صداي مركز يزد پخش مي شود.
Loading the player...

برنامه یزد و توسعه، برنامه ایست اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی که روزهای دوشنبه و سه شنبه رأس ساعت 12:30 به مدت 20 دقيقه از صداي مركز يزد پخش مي شود.

«توسعه اقتصادي» عبارت است از رشد همراه با افزايش ظرفيت‌هاي توليدي اعم از ظرفيت‌هاي فيزيكي، انساني و اجتماعي. در توسعه اقتصادي، رشد كمي توليد به دست مي‌آيد، اما در كنار آن نهادهاي اجتماعي نيز متحول مي‌شوند، نگرش‌ها تغيير مي‌يابند، توان بهره‌برداري از منابع موجود به صورت مستمر و پويا افزايش مي‌يابد و هر روز نوآوري جديدي انجام خواهد شد. توسعه اقتصادي 2 هدف اصلي دارد: 1. افزايش ثروت و رفاه مردم جامعه و ريشه‌كني فقر 2. ايجاد اشتغال. هر يك از اين اهداف با عدالت اجتماعي همسو است.

نقش رسانه ها در مقوله اطلاع رسانی بسیار تعیین کننده است، بطوریکه در بالا رفتن فرهنگ و قدرت مفاهمه جامعه و حتی میان جوامع مختلف، بیشترین نقش را ایفا می نماید. جريان آزاد اطلاعات از طريق رسانه ها بر فکر، انديشه و در نهایت زندگی مردم تاثير مي گذارد و ناخودآگاه مردم را برای  مشارکت در توسعه ملی و فعاليت در عرصه های علمی ، فرهنگی ، اقتصادی و سیاسی توانمند و خودباور می کند. براي ايجاد انگيزه در توسعه اقتصاد ملي و پيشرفت ، قبل از هر امري مردم بايد توسعه و پيشرفت را بشناسند و اطلاعات و انديشه‌هاي جديدی در این حوزه به دست آوردند. آنها بايد لزوم تغييرات را درك كنند و در مورد راههاي مختلف ايجاد تغيير، اطلاعات لازم را داشته باشند. اهميت رسانه‌ در اين تحول و دگرگوني به حدي است كه اين وسايل، پشتوانه و زيربناي تغييرات اجتماعي در توسعه اقتصاد ملي به شمار مي‌روند.

در کشور ما رسانه‌ها به خصوص صدا و سيمای جمهوری اسلامی ایران با ايفاي نقش آموزشي و خبري خود، در ايجاد تحول و مهارتها، ارزشها و انگيزه ها موثرند. رسانه‌ ملي مي‌تواند با استفاده از شيوه‌هاي مناسب، نيازهاي عمومي را با امكانات ملي هماهنگ كند.

برنامه "یزد و توسعه" به موضوعات مختلف توسعه و راه های پیشرفت در زمینه های مذکور در استان یزد می پردازد.این برنامه با هدف اطلاع رسانی و همچنین ایفای نقش آموزشی و خبری خود،سعی در ایجاد تحول و مهارت ها، ارزش ها و انگیزه های مخاطبان در زمینه های رشد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دارد.  یزد و توسعه موضوع محور است و کارشناس، درباره موضوع برنامه و راه حل برداشتن موانع و راههای توسعه صحبت می کند.در آیتم "بیشتر بدانیم"، اطلاعات خارج از موضوع برنامه ولی در رابطه با موضوع مانند تاریخچه، آمار و اطلاعات مطرح می شود.گزارشگر برنامه نیز سوالاتی را بر اساس وضعیت استان یزد و مرتبط با موضوع برنامه با مردم مطرح می کند.در بخش "خبر توسعه"، تازه ترین خبرهای استان درباره توسعه فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی استان به سمع شنوندگان می رسد.

در فواصل برنامه نیز از موسیقی های با کلام و بی کلام متناسب با فضای برنامه استفاده می شود.

تاریخ تولید: 1394

تهيه كننده : شیوا اسدی

گويندگان :  مسعود خاکی ، محمد کاظم رحمانی

نويسنده : شیوا اسدی

گزارشگر :  شیوا اسدی

صدابردار : حسین شفیع