سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین | یک‌شنبه، ۵ تیر ۱۴۰۱

امیر آقایی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

امیر آقایی

« امیر آقایی » ، بازیگر سینما و تلویزیون کشورمان در تاریخ ۱۰ مرداد ماه سال  ۱۳۴۹ در ارومیه متولد شد .  

او یکی از بازیگرانی‌ است که از تئاتر به سینما کوچ کرده و از ابتدای سال ۱۳۸۵ حضوری ‏متفاوت و تاثیرگذار در سینمای ایران داشته است . قصد داشت در زمینه کارگردانی تحصیل کند اما در نهایت بازیگر شد.  اولین کار او تئاتری بود به اسم " آن سوی آینه" که در کنارخانم آزیتا حاجیان در آن ایفای نقش نمود . آخرین کار تئاتر وی هم در سال 1382 کاری از خانم شبنم طوسی به اسم " قهوه تلخ " بود که در آلمان به نمایش درآمد .

وقتی تئاتر "سه سال و یک دوم " که نویسنده و کارگردان آن خود " امیر آقایی " بود در تئاتر شهر اجرا می شد ، با آقای بهرام عظیم پور آشنا شد . در آن زمان حاتمی کیا سریال " خاک سرخ " را کار می کرد که عظیم پور او را به آقای حاتمی کیا معرفی کرد . حدود دو ماه تمرین و تست را انجام دادند و بالاخره به خاطر لهجه آذری که داشت ، آن کار را پذیرفت و برای آن سریال انتخاب شد و حدود یک سال مشغول بازی در آن سریال بود . خودش می گوید : « اگر به خاطر آقای حاتمی کیا نبود ، هیچ وقت تئاتر شهر را ترک نمی کردم . قطعا این موضوع دیر یا زود اتفاق می افتاد چرا که پس از سال ها تئاتر بازی کردن و گذراندن چند دوره کلاسهای آزاد سینمایی ، ظاهر شدن در جلوی دوربین آقای حاتمی کیا برای من غنیمتی بود خصوصا این که خودم  آذری زبان هستم و باید متن فارسی می خواندم و آنرا به لهجه جنوبی در سریال پیاده می کرد که خود پروسه سختی بود و همین موضوع به حضور من در فیلم سینمایی بعدی آقای حاتمی کیا و اولین حضورش در سینما به نام " ارتفاع پست " منجر شد »  .
امیر آقایی با بازی در فیلم " زن دوم " شاید به تعبیری متفاوت ترین حضورش در سینما را تجربه کرد . به گفته خودش ، فیلم نامه " زن دوم" را خیلی دوست داشت . شخصیت بیژن در آن کار برایش جذاب بوده است ، کشفی ‏بود که او از خود طی سالیان متمادی به دست می آورد .

در سال 1385 در سریال " اولین شب آرامش" به کارگردانی احمد امینی نیز ایفای نقش کرد . در ابتدا قرار بود در این سریال نقش یک سرگرد را بازی کند ، اما بعد از مطالعه فیلمنامه به شخصیتی بنام پیمان سهرابی برخورد که او شخصیتی بود که در مسیر عشقش مجبور بود حدود هفت یا هشت نفر را از جلوی پای خود بردارد و حتی برای رسیدن به آن مرتکب قتل شود . شخصیت خیلی پیچیده ای داشت ، قرار داد این شخصیت با کس دیگری بسته شده بود . از قضا روزی در زمان روخوانی متن شخصی که نقش پیمان را قرار بود بازی کند در جلسه حضور نداشت ، از او خواستند که سکانس مربوط به او را بخواند ، بعد از خواندن آن سکانس بعد از حدود بیست و پنج روز کارگردان و تهیه کننده تغییر عقیده داد و این نقش را به او پیشنهاد دادند و او هم پذیرفت .

ارتباط او با احمد امینی ،  باعث شد دوباره در ساخته دیگری از امینی یعنی "بی‌گناهان" ایفای نقش کند .

امیر آقایی مجموعه شعری با نام « بیدها در باد » سروده است که در سال ۱۳۸۹ توسط انتشارات حوض نقره منتشر شده است . وی علاوه بر بازیگری و نویسندگی ، نقاشی و عکاسی هم انجام می‌دهد.
علاقه خاصی به عکاسی دارد و در این رابطه می گوید : « همراه با "مهدی پاکدل" برای عکاسی بسیار سفر می کردیم . در هوای گرگ و میش قدم می زدیم و در "سکوت" عکاسی می کردیم » .

نقاشی کردن بخشی از وجودش است . وقتی روی موضوعی تمرکز می کند ، چندین تابلو با همان موضوع را نقاشی می کند و بعد سراغ موضوعی دیگر می رود .

بسیار اهل سفر کردن است و برایش به مقصد رسیدن مفهومی ندارد . مسیر سفر است که برایش مهم است و معتقد است که اولین جذابیت سفر اینست که موبایل را خاموش کنی و ارتباطت با تمام دنیا قطع می شود .

در سال های حضورش در دنیای هنر موفق به کسب  : دیپلم افتخار برای بازی در فیلم "سعادت آباد" و کاندید نقش مکمل مرد در فیلم " گهواره ای برای مادر" در سی و یکمین جشنواره فیلم فجر شده است .

در کارنامه هنری امیرآقایی آثار مختلفی به چشم می خورد که تعدادی از آنها عبارتند از :

الف ) سینما : هیس دخترها فریاد نمی‌زنند ( 1392 ) ، زندگی خصوصی ( 1390 ) ، سعادت آباد ( 1389 ) ، مرگ کسب و کار من است ( 1389 ) ، دوزخ، برزخ، بهشت ( 1387 ) ، کیمیا و خاک ( 1387 ) ، نیلوفر  ( 1387 ) ، آخرین نقش ( 1386 ) ، زن دوم ( 1386 ) ، روز برمی آید ( 1385 ) ، راه طی شده ( 1384 ) ، ارتفاع پست ( 1380 ) .

ب ) سریال تلویزیونی : آسمان من ( 1393 ) ، یادآوری ( 1393 ) ،  سرزمین کهن ( 1392 ) ، ارمغان تاریکی ( 1389 ) ، بی گناهان ( 1387 ) ، اولین شب آرامش ( 1385 ) ، خاک سرخ ( 1382 ) .

ج ) نمایش خانگی : قلب یخی ( فصل سوم ) سال 1391 .

د) تله فیلم : سکوت خدا ( 1392 ) .


جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
عکس ها خیلی خوب بود . لطفا از معرفی هنرمندان بیشتر... هریوندی ۱۳۹۴/۰۲/۹ ۱۲:۲۱

هریوندی
عکس ها خیلی خوب بود . لطفا از معرفی هنرمندان بیشتر روی سایتتون بذارین ..... خیلی جذابه
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۴/۰۲/۹ ۱۲:۲۱